زبان و ادبیات فارسی
معرفی چهره های شاخص ادبیات فارسی/مقاله/شعر/نقد و....

بازديد : مرتبه
تاريخ : جمعه هجدهم فروردین 1391


کتاب جدید جناب استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی با نام «با چراغ و آینه؛ در جست‌وجوی ریشه‌های تحول شعر معاصر ایران» در 768 صفحه با قیمت 27هزار تومان از سوی نشر سخن منتشر شد.


ایسنا گزارش داد: نویسنده در این کتاب به بررسی تأثیر ترجمه‌ آثار ادبیات جهان بر شعر معاصر فارسی می‌پردازد. او پس از پرداختن به مجموعه‌ عوامل مؤثر اجتماعی ـ سیاسی در انقلاب مشروطه و پیش از آن بر شعر فارسی، به تبیین زمینه‌ها و چگونگی تأثیر ترجمه بر شعر معاصر ایران می‌پردازد و معتقد است، «تحولات شعر مدرن فارسی در قرن اخیر، تابعی است از متغیر ترجمه‌ ادبیات و شعر اروپایی در قلمرو زبان پارسی.»


جناب استاد دکتر شفیعی کدکنی کتاب «با چراغ و آینه» را به ایرج افشار تقدیم کرده است.


استاد شفیعی کدکنی 18 شهریورماه سال ‌1318 در کدکن ـ از روستاهای تربت حیدریه ـ متولد شده است. او در حوزه‌ شعر، تحقیق و نقد ادبى، سبک‏‌شناسى شعر فارسى و عرفان ایرانى، آثار بسیارى منتشر کرده است. از جمله آثار این شاعر و استاد زبان و ادبیات فارسی به «قلندریه در تاریخ»، «موسیقى شعر»، «این کیمیاى هستى»، «ادوار شعر فارسى»، «شعر معاصر عرب»، «شاعر آینه‌ها» (بررسی سبک هندی و شعر بیدل)، «تازیانه‌های سلوک» (نقد و تحلیل چند قصیده از سنایی)، «نوشته بر دریا» از میراث عرفانی ابوالحسن خرقانی، «چشیدن طعم وقت» از میراث عرفانی ابوسعید ابوالخیر و تصحیح «اسرارنامه»، «مصیبت‌نامه»، «منطق‌الطیر» و «مختارنامه» عطار نیشابوری می‌توان اشاره کرد.


همچنین مجموعه‌های شعر «زمزمه‌ها»، «شب‌خوانی»، «از زبان برگ»، «در کوچه‌باغ‌های نشابور»، «مثل درخت در شب باران»، «از بودن و سرودن»، «بوی جوی مولیان»، «مرثیه‌های سرو کاشمر»، «خطی ز دلتنگی»، «غزل برای گل آفتابگردان»، «ستاره‌ دنباله‌دار» و «در ستایش کبوترها» از دیگر آثار این او هستند.

 
ساکنان پایتخت، برای تهیه این کتاب و سایر کتاب های جناب استاد دکتر شفیعی کدکنی‌ (در صورت موجود بودن در بازار نشر) کافیست با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنندارسال توسط هادی اسماعیل نژاد
آرشيو مطالب
پيوند هاي روزانه
خوش آمدید
وبلاگ تخصصی زبان و ادبیات فارسی